Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Kredyty Klejnoty

 

0

 

1 Teodor Tomasz Jeż W zaraniu Powieść, którą pod tytułem "W ZARANIU" czytelnikom ofiaruję, odnosi się do spółczesnych Bułgarii dziejów, do momentu odrodzenia się narodu. Spotkałem się z trudnością pewną, którą obejść musiałem. Gdybym się do historii stosował ściśle, byłbym musiał na teatr akcji powieściowej wyprowadzić osobistości żyjące. Ażeby niedogodności tej uniknąć, zapożyczyłem u dziejów tło i na tle tym nakreślić się starałem obraz momentu jak najwierniejszy. Osobistości, które wprowadziłem, są to działacze historyczni, przedstawieni pod postacią typów, jakie się urobiły pod wpływami, dzięki którym naród zapomniany wyszedł na widownię polityczną. Postacie historyczne, a nawet i miejscowości występują w powieści pod pseudonimami. Chodziło mi głównie o tło, o koloryt lokalny, o przedstawienie momentu dziejowego ze strony wewnętrznej, której poznanie, ponieważ rzecz sama tyczy się narodu pobratymczego, nie bez interesu, jak myślę, będzie dla czytelnika. Uważałem za potrzebne tymi kilku słowami poprzedzić opowiadanie; ażeby uprzedzić czytelnika, "W ZARANIU" nie znajdzie ani zmyślenia, ani historii, ale obraz fermentu, jaki się odbywał w łonie społeczeństwa budzącego się do życia narodowego z letargu pięciowiekowego. * Tekst skopiowano z zachowaniem niekonwencjonalnej ortografii i przestankowania. I Czasu onego Bułgaria podobała się była niesłychanie Świętosławowi Igorowiczowi. Nie dziw. Kraina to w Europie jedna z najpiękniejszych. Rozłożyła się na dwóch Bałkanów pochyłościach, staczających się jedna ku morzu Egejskiemu, druga ku Dunajowi. Stoki idąc ustępami nieregularnymi przechodzą tu we wzgórza, owdzie w rozłogi, towarzyszące dolinom, w głębi których płyną rzeczki mniejsze i większe, u źródeł górskie, szumiące i pieniące się po kamieniach, dalej toczące wody

 

0
Szklarska noclegi Suknie