Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Kredyty Klejnoty

 

0

 

1 JÓZEF IGNACY KRASZEWSKI KRÓL PIAST (MICHAŁ KSIĄŻĘ WIŚNIOWIECKI) POWIEŚĆ HISTORYCZNA CYKL POWIEŚCI HISTORYCZNYCH OBEJMUJĄCYCH DZIEJE POLSKI TOM PIERWSZY I W Łowiczu,w dworcu arcybiskupim [1] ,gdzie podówczas prymas Prażmowski [2] przebywał, bliżej chcąc być stolicy,pod koniec 1668 roku,po odjeździe Jana Kaźmirza [3] ruch,zjazdy i narady były nieustające.Arcybiskup pochlebiał sobie,że miał w ręku koronę i że nią rozpo- rządzi,jak mu się podoba,sobie,rodzinie i sprzymierzeńcom zapewniając znakomite korzy- ści.Francuskie zabiegi,poczęte za żywota Marii Ludwiki [4] ,przeżyły ją i tryumfowały. Znudzony wszystkim Jan Kaźmirz jechał do Francji odpoczywać na tłustym opactwie [5] ,a po drodze był tak wesół,że w Krakowie tańcował,a jego orszak tak się sprawiał butno,że szlachtę bił,która ekskróla pozywała do sądów kapturowych [6] i sądziła go na infamię [7] . Żartobliwsi na sejmie abdykacyjnym [8] przezwali go już panem Snopkowskim,od wąsów snopu [9] w szwedzkim herbie. Smutne to zrzucenie korony,od której Walezjusz [10] uciekał,jowialiści [11] ówcześni w żart obracali.Niczyjego serca nie przejęły te groźne,prorocze,natchnione,łzawe wyrazy,jakimi Jan Kaźmirz kraj pożegnał. Takie to były czasy.On sam,z piersi dobywszy to złowrogie proroctwo Kassandry [12] ,które było jakby echem kazań Skargi [13] ,on sam śmiał się nazajutrz,zostawszy panem Snopkow- skim.Losy Polski spoczęły w ręku arcybiskupa,zaprzedanego Kondeuszowi [14] ,hetmana So- bieskiego [15] ,żonatego z Francuzką [16] i oddanego Francji i znaczniejszej części arystokracji,która pozyskaną dla niej była. Z księdza Olszowskiego [17] ,który wydał cenzurę [18] kandydatów do korony i zalecał Piasta,

 

0
Szklarska noclegi Suknie