Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Kredyty Klejnoty

 

0

 

1 Karol Szajnocha Jadwiga i Jagiełło 1374 – 1413 Opowiadanie historyczne w czterech tomach "JADWIGA I JAGIEŁŁO” KAROLA SZAJNOCHY NA TLE JEGO ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI NAUKOWEJ 1 Habent sua fata libelli – losy utworów pisanych układają się nader różnorodnie. Jedne z nich, nieliczne, nie starzeją się nigdy. Przykładem ich mogą być szczytowe osiągnięcia epiczne czy filozoficzno-mistyczne w rodzaju Iliady, Odysei, Mahabharaty albo dialogów Platona. Inne żyją też długo, coraz to na nowo odkrywane i pojmowane, jak na przykład sztuki Szekspira czy Lope de Vegi; inne jeszcze – giną w niepamięci niedługo po swych narodzinach. Wszelako miary czasu i poczytności utworów literatury pięknej lub filozoficznej nie można stosować do prac z dziedziny wiedzy. Dzieła naukowe mają, co jest samo przez się zrozumiałe, żywot o wiele krótszy, ponieważ nauka wciąż kroczy naprzód i przechodzi do porządku nad odkryciami i stwierdzeniami dnia poprzedniego, wymagając powstawania wciąż nowych ujęć, opracowań i ustaleń. Trudno więc oczekiwać, aby i poszczególne monografie historyczne nie traciły wartości naukowej już po kilku dziesiątkach lat i by nadawały się do czytania nie tylko przez następne po rówieśnikach autora pokolenie, ale również przez pokolenia dalsze. Przede wszystkim bowiem coraz to nowe poszukiwania i odkrycia naukowe wzbogacają ustawicznie zasób posiadanych źródeł i umożliwiają historykom przedstawianie minionych wydarzeń i epok w sposób głębszy, prawdziwszy, a niekiedy wręcz odmienny od zobrazowania przez ich poprzedników. Ponadto każda epoka stawia uczonym swych czasów inne żądania metodologiczne, wykazuje sobie tylko właściwe zainteresowania, tak nawet przy tym samym zasobie źródeł każde pokolenie historyków pisze historię właściwie na nowo. I dlatego właśnie mało która z monografii historycznych okresu poprzedzającego może się chlubić poczytnością i wartością

 

0
Szklarska noclegi Suknie